YAŞAMINIZA DEĞER KATACAK OKUMALAR
SIANJI BLOG
DISCOVER NEWS UPDATE

Sağlıklı beslenmede önemli yer tutan fermente gıdaların faydaları nelerdir?

Sağlıklı yaşam ve bunun temel taşlarından biri olan sağlıklı beslenme konusunda artık özellikle dijital platformların da son derece etkili kullanılmasına bağlı olarak büyük bir farkındalık oluşmaya başladı. Son yıllarda herkes başta sevdiklerinin sağlıklı beslenmesini gözetmek adına yoğun araştırmalar yapıyor ve sağlıklı beslenme modelleri hakkında bilgi topluyor. Eğer siz de bu topluluk içerisinde yer alıyorsanız, sağlıklı yaşam ve dolayısıyla sağlıklı beslenme hakkında ulaşmanız gereken belli başlı başlıkları araştırıyor olabilirsiniz. Bu başlıklar arasında kuşkusuz ki fermantasyon ve fermente gıdalar da yer alıyor. Peki fermantasyon ve fermente gıdalar hakkında şimdiye kadar neler öğrendiniz? Fermente gıdaların faydaları nelerdir; bu konuyla ilgili ne tür bilgiler biriktirdiniz?

Henüz fermantasyona hakim değilseniz ve fermente gıdalar hakkında çok fazla bilgiye ulaşamadıysanız, öncelikle şunu belirtelim ki bu konuya eğilerek, çok önemli bir ayrıntının üzerinde duruyorsunuz. Binlerce yıl geriye gittiğimizde, günümüzde dahi efsanevi olarak tanımlanan ve gizemini koruyan Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarının da beslenme alışkanlıklarında önemli bir yer tutan fermente gıdalar, size de mucizelerini gösterecektir. Evinizde de hazırlayabileceğiniz fermente gıdalarla siz de dilerseniz raw food beslenme sisteminde önemli bir noktayı yakalayabilir, aynı zamanda sağlıklı beslenme yolunda tercih ettiğiniz mutfakta seçeneklerinizi artırma fırsatı bulabilirsiniz.

Fermantasyon ve fermente gıdaların faydaları tarihten günümüze geldiğinde artık pek çok farklı besinin tüketimini çok daha yararlı hale getirmiş durumda. Sağlıklı beslenmeye yönelik en değerli sırlardan biri olan fermantasyon ile siz de sağlıklı yaşamın kapısını aralayabilirsiniz. Raw food beslenme sisteminin önemli bir parçası olan, besinlerin sağladığı faydayı artıran bir hazırlama yöntemi olan fermantasyonu keşfetmek, size de çok iyi gelecek.

Fermente gıdalara sağlıklı gıda satışı yapan bazı markalardan ya da evde hazırlayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hazır alabileceğiniz ve aynı zamanda güvenle evde de hazırlayabileceğiniz fermente gıdaların iyileştiren etkisine siz de şaşıracaksınız. Vücudunuzdaki sistemlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek verecek fermente gıdaların faydaları olarak başka neleri sayabiliriz; fermente gıdalar nelerdir ve fermantasyon hakkında bilgileri burada sizlerle paylaşacağız. Eğer siz de fermantasyon hakkında daha fazla detaya ulaşmak istiyorsanız ve hatta evinizde de fermente gıda denemeleri yapmayı düşünüyorsanız birlikte tüm bu bilgilere göz atabiliriz.

Dilerseniz gelin birlikte fermantasyona bir giriş yapalım ve tariflere kadar adım adım ilerleyelim. Fermente gıdaların faydaları ve fermente gıdalar nelerdir; buradan iyi bir başlangıç yapabiliriz. İşte fermantasyon ve fermente gıdaların faydaları…

Fermente gıda nedir?

Fermente gıda, yani fermantasyona uğramış gıdalar, bir besinin mantarlar veya mikroorganizmalar aracılığıyla ısı vererek, farklı bir yapıya sahip olması ve yaşayan gıdalar haline gelmiş gıdalardır. Bu da bağırsak florasının zenginliğini ve canlılığını artırır; sindirim ve boşaltım sistemi için büyük önem taşıyan bu yapı sayesinde sağlıklı beslenme adına önemli bir aşama sağlanmış olur.

İçerisinde probiyotik barındıran aktif kültürlere yani yararlı bakterilere sahip fermente gıdalar, bu bakımdan canlı besin sınıfında değerlendirilir. Dolayısıyla düzenli tüketildiğinde pek çok açıdan değerli öğünler hazırlamamızı sağlarlar.

Yaygın olarak bilinen fermente gıdalar

Fermente gıdaları aslında mutfaklarımızda çok yakından tanıyor ve bazılarını sıklıkla kullanıyoruz. Belki de şu anda buzdolabınızda bu gıdalardan bir kısmı bulunuyordur. Çünkü sofralarımızda sıklıkla bulunan ve öğünlerimizde tüketmekten keyif aldığımız ürünlerin bir kısmı bu fermente gıdalar sınıfına giriyor. Bunlar arasında kefir, sucuk, tarhana, turşu, boza gibi ürünler fermente ürünlerden yalnızca birkaçı. Ayrıca son yıllarda fermente gıdaların yararları hakkında yaptığınız araştırmalarda da sıkça karşınıza çıktığını tahmin ettiğimiz kombucha, ve Kore turşusu olarak ifade edebileceğimiz kimchi de bu sınıfa girer.

Siz de bu ürünlere sofralarınızda daha sık yer verebilir ve sıklıkla tüketerek öğünlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Gün içerisinde içecek olarak kombucha tercih edebilir, her öğünde yoğurt, kefir gibi besinlerin tüketimini artırabilirsiniz.

Fermente gıdaların faydaları

Fermente gıdaların faydaları yüzyıllardan beri insanlığın pek çok alanda hem işine yarıyor hem de sağlıklı yaşam ile ilgili pek çok sırrın kapısını açıyor. Fermente gıdalar M.Ö 1000 yılında yaraların iyileştirilmesi ve enfeksiyonun yok edilmesi için kullanılırken, 1800’lere gelindiğinde pastörizasyonun mucidi Louis Pasteur, fermantasyon hakkında bugün gelinen bilgilerin temellerini bilime dayandırdı. Bu sayede artık bağırsak floramızda probiyotiklerin ve faydalı bakterilerin korunması sağlanmaya başladı.

Fermente gıdaların kolestrol seviyesi düşüyor. Laktik asit bakımından da zenginleşiyor. Sindirimi kolaylaşırken, aynı zamanda bağırsak sisteminin sağlıklı çalışmasını da destekliyor. Bağırsaklarda yer alan patojenlerin kontrol altına alınmasını sağlıyor. Özellikle bazı hastalıklar dolayısıyla vücuda alınan antibiyotiklerin bozduğu mikroorganizma dengesini fermente gıdalar yerine koymaya yardımcı oluyor. Dilerseniz siz de fermente gıda tüketimini düzenli hale getirerek, sindirim ve boşaltım sistemi hastalıklarından uzaklaşabilir, vücudunuzun ihtiyacı olan biyolojik dengeyi koruyabilirsiniz.

Uzman kontrolünde sağlıklı beslenme, çeşitli sağlık uygulamalarından yararlanmak, böylece çok daha iyi, mutlu ve zinde hissedebilmek mümkün. Sağlıklı yaşama dair ilk adımı gelin tatilde atın! Hayal ettiğiniz sağlıklı yaşama Sianji Well-being Resort’ta kavuşabilirsiniz. Sağlıklı yaşama dair yepyeni well-being trendlerine Sianji farkıyla ulaşabilirsiniz. Bundan sonra her tatilin başı sağlık…

You may also like

Leave a Reply

Sosyal Ağlar

Mobil Uygulama