ENG BLOG 1

Siz de sağlıklı yaşam için sıklıkla farklı yöntemler deneyen, yaşamına dikkat etmeye çalışan ancak bunu her defasında yarıda bırakmak zorunda kalanlardan mısınız? Sağlıklı yaşamın peşinde pek çok kişi yoğun mesai harcıyor ancak günlük yaşamın stresleri ve yorucu etkisi, aldıkları kararları uygulama konusunda herkese yeterli alan tanımıyor. Bazılarının hayat temposu buna müsaade etmezken, bazılarınınsa öğünleri aksattığı ya da sporu göz ardı ettiği görülüyor. Sonuç olarak sağlıklı yaşam, detoks nedir ve ne değildir; net bir şekilde bilinen, beslenme ve sporun oluşturduğu bir bütünden meydana geliyor. Ancak teker teker ele aldığımızda sağlıklı beslenmeyi de yalnızca faydalı besinler almak olarak ifade edemeyiz. Sağlıklı yaşamın içerisinde düzenli aralıklarla bulunması gereken bir beslenme rutini olarak detoksu göz ardı etmek mümkün değildir.

Çoğunuz detoks hakkında pek çok farklı bilgi okumuş, kiminiz sıklıkla bir yerlerde adını duymuş ve birkaç küçük bilgi edinmiş olabilirsiniz. Detoks dendiğinde akla gelen ilk görüntü kuşkusuz ki rengarenk taze sebze ve meyve sularının doldurulduğu şişeler oluyor. Ancak detoks yalnızca taze sebze ve meyve sularından çok daha fazlasıdır. Sağlıklı yaşamın anahtar kelimelerinden biri olarak ifade edebileceğimiz detoks, vücudun içten temizlenmesini sağlayan, hava ve beslenme yoluyla vücuda giren toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştıran bir beslenme şekli. Belirli bir süreyle ve belirli aralıklarla uygulandığında yenilenmeyi, arınmayı, gençleşmeyi, kilo vermeyi, kısacası vücudu sağlığına kavuşturacak her şeyi size kazandırmayı hedefleyen bir beslenme düzeni olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle “detoks nedir” dendiğinde meyve ve sebze sularından fazlasını düşünmek gerekir. Eğer siz de detoks hakkında daha fazla bilgi almak ve detoks yapmak istiyorsanız, detoksun temeline inmenizde ve detoks nedir; detoks içecekleri dışında detoks kapsamında başka neler yapılması gerekir; bu konulara öncelik vermelisiniz.

Öncelikle detoksu uzman kontrolünde gerçekleştirmeniz gerektiğini, böylece bünyenizin detoks için uygun olup olmadığını öğrenmenizin çok daha doğru olacağını unutmayın. Çeşitli rahatsızlıklar, hamilelik ve size özel farklı sağlık sorunları, buna engel olabilir. Bu nedenle öncelikle doktorunuza danışın ve ardından detoksu da yine detoks uzmanlarının kontrolünde gerçekleştirmeyi tercih edin. Bu sayede detoksun yararlarını görebilir, arınmayı ve yenilenmeyi gözle görülür şekilde fark edebilirsiniz.

O halde gelin detoks nedir, detoks kapsamında neler yapılır, neden uzman kontrolünde yapılmalıdır, birlikte göz atalım…

Detoks nedir, ne değildir?

Sağlıklı beslenmediğimiz, kirli hava, su ve gıdalara maruz kaldığımız sürece vücudumuzu içten içe kirletmiş oluyor, toksik maddeler biriktiriyoruz. Süreç bu şekilde devam ettikçe de toksik maddeleri vücudumuzdan atamıyoruz. Bu durum kontrolsüz kilo alımına, yıpranmaya, halsizlik ve yorgunluğa, çeşitli rahatsızlıklara, özellikle de dolaşım ve boşaltım sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Sizin de cildinizin, saçlarınızın matlaştığını, tırnaklarınızın güçsüzleştiğini, karnınızın şişkinleştiğini, dolayısıyla sağlıksız göründüğünüzü fark ettiğiniz olmuştur. Bunların nedeni çoğunlukla toksik madde birikimi ve buna bağlı olarak dolaşım ve boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmaması olarak ifade edilebilir Tüm bunları geride bırakmanın yolununsa detokstan geçtiğini söylemek mümkündür.

Detoks, tüm bu biriken zararlı maddeleri, kimyasalları, başta karaciğer olmak üzere organlarımızdan ve kanımızdan temizleyerek, vücudumuzu arındırmayı sağlıyor. Karaciğerin güçlü bir filtre gibi çalışmasını sağlayan detoks, toksinlerin böbreklere kolay atılabilir haliyle ulaşmasını sağlayarak, dolaşım ve boşaltım sistemimizin düzenli çalışmasına zemin hazırlıyor.

Detoksun sıvı beslenme üzerine kurulu olduğunu da bu noktada hatırlatmak gerekiyor. Sıvı beslenme, dolaşım ve boşaltımı kolaylaştırırken, aynı zamanda besin değerlerinin emilimini kolaylaştırıyor ve doğrudan bu değerlerin kana karışmasına yardımcı oluyor. Katı beslenmeye göre elbette ki sindirim sisteminin de rahatlamasına, sindirim sürecinin hızlanmasına aracı oluyor. Son derece sağlıklı gıdalar, karışımlar ve takviyeler alınıyor olması, vücudun günlük ihtiyaçlarını en kaliteli ve etkili şekilde sağlıyor. Bu da vücudun yalnızca sıvı almasına rağmen zinde kalmasına aracı oluyor.

Detoksun beslenme ile ilgili kısmını bu şekilde özetlemek mümkün. Ancak detoks cilt bakımı, spor, yürüyüş ve terapilerle birlikte, tam bir programlar bütünüdür. Dolayısıyla detoks uygularken bunu uzman kontrolünde yapmak bu nedenle önemlidir.

“Detoks nedir” kısmını bu şekilde kısaca aktardıktan sonra, “detoks ne değildir” kısmına geliyoruz.

Detoks yalnızca bir içecekten ibaret değildir. Yalnızca içecekler yardımıyla detoks yapmak mümkün olmuyor. Detoks süresince kaliteli ve düzenli uykuya, tüketeceğiniz kadar tüketmeyeceğiniz gıdalara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Tüm bu detayları belirlerken uzman görüşlerinden yararlanmanız, detoksun etkisini gösterebilmesi ve sağlığınıza katkıda bulunabilmek için büyük önem taşıyor. Bu nedenle uzman kontrolü dışında detoks yapmamakta fayda var. Sizin için en uygun programı belirlemenin yolu uzman kontrolünden geçiyor. Uzman kontrolünde vücut analizinizin yapılması sayesinde sizin için uygun detoks programı hazırlanabiliyor. Dolayısıyla detoks, mümkünse kişinin kendi başına uygulamaması gereken bir süreç olarak değerlendirilebilir.

Detoks kapsamında neler yapılır?

Daha önce de altını çizdiğimiz gibi detoks, yalnızca beslenme üzerine kurulu değil. Detoks yapmaya başladığınızda, öncelikle cilt temizliğinize özen göstermeniz ve gözeneklerinizi açık tutmanız gerekiyor. Dolayısıyla dilerseniz cildinizi fırçalayarak ya da keseleyerek, gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Detoks nedir sorusunun cevabını size verebilecek ve bu süreçte size destek olabilecek en doğru kişiler elbette detoks uzmanlarıdır. Bununla birlikte doktorlar da vücut analizleriniz yapılırken sizlere çok değerli verilerle destek verecek, bünyenizin detoks için ne kadar hazır olduğu konusunda önemli bilgiler sunacaktır. Vücut analizlerinizin ardından detoks uzmanları sizin için en doğru detoks programını hazırlayacak ve detoksun mucizevi etkisiyle tanışmak için ilk adımı atabileceksiniz.

Detoks programınız kapsamında her gün değişen detoks içerikleriyle beslenme düzeniniz oluşacak. Vücudunuzun ihtiyacına göre oluşturulan bu detoks içeceği menülerinde taze sebze ve meyve suları, alkali su, ekstratlar, bitki çayları, gıda takviyeleri ve bentonit kil yer alıyor. Siz de detoks nedir; araştırdığınız zaman bu tür mönülerle karşılaşabilir, detoksa başladığınızdaysa bu içeceklerin size ne kadar iyi geldiğini fark edebilirsiniz.

Vücudunuzu arındırırken, yalnızca mönülere göre beslenmek elbette yeterli olmuyor. Dilerseniz güne yoga ile başlayabilir, hem fiziksel hem de ruhen güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Bunu günlük belli aralıklarla yürüyüş, pilates ve spor salonunda bazı hareketlerle destekleyebilirsiniz. Elbette yine bunlar da spor hocaları eşliğinde, kendinize fazla yüklenmeden olmalıdır.

Daha sonra biraz rahatlamak için masaj yaptırabilir, ayrıca cilt bakımı ile tam bir arınma sağlayabilirsiniz. Cilt bakımında, yüzünüzdeki gözenekleri de rahatlatmanız ve cildinizi canlandırmanız, detoks sürecinizde hedeflediğiniz yenilenmeyi sağlamanıza destek olacaktır.

Buna ek olarak sauna, ozon terapi, drenajı, ses terapisi gibi uygulamalar ve seanslar da alabilir, bedenen, ruhen ve bedeninizi içten yenileme, arındırma ve dönüştürme imkanına sahip olabilirsiniz. Elbette detoksun özüne inebileceğiniz ve tüm bu hizmetleri alabileceğiniz profesyonel bir tesiste konaklamanız size yarar sağlayacaktır.

Detoks vücuda ne tür yararlar sağlar?

Detoks programınızda tükettiğiniz gıdalara göre, detoksun vücudunuza sağlayacağı yararlar da farklılık gösterecektir. Ancak genel olarak detoksta asıl amaç, aslında detoks nedir; bunun cevabını veriyor. Detoks vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanız, bu sayede özellikle dolaşım ve boşaltım sisteminizin düzenli ve sağlıklı çalışması, dolayısıyla kronik pek çok rahatsızlığınızı geride bırakmanıza yardımcı oluyor.

Aslına bakarsanız bu iyileşme ve arınma süreci yalnızca fiziksel olarak değil, sizi ruhen de yenileyen bir süreci beraberinde getiriyor. Beslenmenin ve dolayısıyla bağırsak florasının insan psikolojisine etkisini belki daha önce siz de duymuş olabilirsiniz. Vücutta biriken kimyasallar, kişilerin ruh durumunu da etkiliyor ve bu nedenle bedensel arınma, ruhen arınmaya da hizmet ediyor.

Bununla birlikte detoks, belli aralıklarla düzenli olarak yapıldığında immün sistemi güçlendirir. Böylece bağışıklığınızı destekleyebilir ve hastalıklardan da korunabilirsiniz. Elbette yıl boyunca detoks süreciniz dışında da yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz ve sağlıklı beslenmeniz de bu noktada önemli. Dilerseniz siz de sağlıklı yaşama geçiş yaparak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinebilir ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Detoks sayesinde genç ve sağlıklı görünmeniz elbette mümkün. Ayrıca detoks programınız sonunda yağdan kilo vermeniz, kaslarınızı güçlendirmeniz ve böylece incelmeniz, incelirken de fit bir görünüme sahip olmanız mümkün. Detoks programınız süresince elbette çok fazla kilo kaybı yaşamayabilirsiniz ancak vereceğiniz kiloların ve vücudunuzdan atılan toksinlerin değeri çok büyük olacak. Sağladığınız arınma, ilerleyen süreçlerde kilo vermenizi de hızlandıracaktır. Detoksun ardından uygulayacağınız beslenme düzenine bu nedenle dikkat etmenizde fayda var.

Detoksa ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

Kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissetmenizin nedenlerinden biri de vücudunuzda biriken toksik maddelerdir: Şişkinlik, sindirim ve boşaltım bozuklukları, ödem, kronik ağrıların pek çoğu bu toksik maddelerin ürünü olabilir.

Dolayısıyla bulunduğunuz tesiste uzmanların yapacağı analizler size bunun nedenlerini söyleyecek, size uygun detoks programlarıyla tüm bu sorunlardan kurtulabileceksiniz. Dolayısıyla detoks nedir; tam da bu noktada sizin açınızdan cevabını bulabilir.

Detoks kampına neden girmelisiniz?

Detoksu evde ya da bir işletmeye gidip gelerek yapmak yerine kendinizi kampa almanın elbette pek çok büyük faydası var. Öncelikle tüm bu hizmetlere tek bir tesisten alabilmeniz, tek tek doktora, detoks uzmanına, pilatese, gıda takviyesi alabileceğiniz yerlere gitmek yerine tüm bunlara ulaşabileceğiniz bir yerde olmak son derece avantajlı olacaktır. Birbirinden bağımsız pek çok farklı alanı bir arada toplamış, profesyonel bir tesisten hizmet almak, detoksu tam anlamıyla uygulamanıza yardımcı olur. Böylece hem paranız hem de zamanınız boşa gitmeden, detoks yapmanın huzurunu yaşayabilirsiniz.

Detoks hakkında daha fazla bilgi ve gerçekten profesyonel hizmet alabileceğiniz bir detoks kampı için siz de Sianji Wellbeing Resort’un kapısını çalabilirsiniz. Siz de sağlıklı yaşamın anahtarını Sianji Wellbeing Resort’ta çevirin, sağlık, gençlik ve güzelliğin kapısı ardına kadar açılsın.

You may also like

Leave a Reply

Sosyal Ağlar

Mobil Uygulama