Raw food beslenme sisteminin vazgeçilmezi çimlendirme nedir?

Beslenme sistemi oluşturmak ve bu beslenme sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak, sağlıklı yaşamın en önemli adımlarından biridir. Sağlıklı bir yaşamı tercih etmek ve dolayısıyla yaşam kalitesini yükseltmek, sağlığın yanı sıra mutluluğun da anahtarı olarak kabul edilebilir. Bu bakımdan mümkün olduğu kadar kaliteli ve sağlıklı beslenmek, sindirimi, dolaşımı, bağırsak florasını gözeterek, kimyasal, işlenmiş ve yapay tüm besinlerden uzak durmak son derece önemli. Bu noktada karşımıza raw food beslenme sistemi çıkıyor ve dolayısıyla raw food’a dair beslenme ipuçlarıyla karşılaşıyoruz. Tıpkı raw food’da olduğu gibi raw food beslenme sistemi içinde çimlendirmeyle karşılaştığınızda da çimlendirme nedir diye düşünebilirsiniz. Daha önce raw food’u incelemiştik; bu defa burada çimlendirme hakkında bilgilere ulaşacaksınız.

Bildiğiniz gibi raw food beslenme sistemi, sebze ve meyvelerin yararlı bakterileri ve enzimlerini öldürmeden, besin değerlerini koruyarak tüketmek ve böylece vücudun tüm sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak üzerine yoğunlaşmış bir sistemdir. Dolayısıyla bu yararlı bakteri ve enzimlerin korunmasını sağlamak adına besinler çiğ tüketilir ya da 40 ila 45 derece arasında pişirilir. Bu durumda baklagillerin pişmesi, sizin de fark edebileceğiniz gibi mümkün olmuyor. Sonuç olarak baklagiller için farklı tüketim yöntemleri ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Baklagillerden bahsetmişken, burada baklagillerin aslında tam anlamıyla sindirilemediğinin de altını çizmekte fayda var. Aslında baklagilleri tüketmekte farklı tüketim yöntemleri tercih edilmesinde bunun büyük bir payı bulunuyor. Baklagillerde bulunan lektin ve fitik asit, bağırsak geçirgenliğini artırıyor; gıda intoleransına neden oluyor ve iltihaplanmaya dahi sebebiyet verebiliyor.

Lektinle ilgili bazı çalışmalar, bu protein çeşidinin tokluk hissi vermediğini ve bu nedenle daha fazla yememize neden olduğunu da gösteriyor. Bu da elbette daha çok yememize ve kilo almamıza zemin hazırlıyor.

Eğer baklagilleri pişirmek istiyorsanız ve raw food beslenme yöntemini tercih etmiyorsanız, baklagilleri pişirmeden önce kefirli suda, buzdolabında bir gece bekletmeniz lektin ve fitik asitten arındırabilirsiniz. Bu şekilde pişirerek tüketmeniz, sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Ancak eğer raw food beslenme sistemine geçtiyseniz, elbette baklagillerin 40 ila 45 derece arasında pişmesi mümkün olmayacak. Çünkü pişirerek, baklagillerin içeriğinde bulunan lektin ve fitik asitin yalnızca küçük bir kısmından kurtulmak mümkün olabiliyor. Tamamen kurtulmak için çok fazla da pişirilebilir elbette. Ancak bu durumda tüm besin değerini öldürmüş olacaksınız.

İşte tam da bu noktada devreye çimlendirme yöntemi giriyor. Çimlendirme nedir diye yapacağınız tüm araştırmalarda yolunuz mutlaka raw food nedir konusuna çıkacak. Raw food beslenme sisteminin vazgeçilmezlerinden çimlendirme yöntemi, size eşsiz lezzetler ve tarifler sunuyor olacak. Dilerseniz çimlendirme nedir ile başlayarak, bu konuya giriş yapalım…

Çimlendirme nedir?

Çimlendirme nedir diye araştırdığınızda karşınıza genel bir tanım olarak, lektin ve fitik asite karşı özellikle baklagiller için tercih edilen baklagilleri suda çeşitli aşamalardan geçirerek bekletme ve onların filiz vermesini sağlayarak, pişirmeden yenebilir hale getirme yöntemidir.

Çimlendirilmiş besinler atıştırmalık olarak, herhangi bir tarife eklenmeden de tüketilebilir. Ancak çimlendirilmiş besinler için enfes tarifler de vardır. Bunlar arasında en bilinen tariflerin pek çoğunu salatalar oluşturur. Salatalara dilerseniz ana malzeme olarak kullanabilirken, daha az miktarlarda ekleyerek eşlik etmesini de sağlayabilirsiniz.

Kahvaltılarda ekmek üzeri bir malzeme olarak da kullanabileceğiniz filizlendirilmiş baklagiller, dilerseniz pişmiş ya da soğuk çorbalarınıza da ekleyebilir, dürüm ve ekmek arası protein olarak da tüketmekten büyük keyif alabilirsiniz.

Çimlendirilmiş besinleri sebze sularına eklemeniz, hatta onlarla smoothieler hazırlamanız da mümkün. Aslına bakarsanız, hemen her alanda çimlendirilmiş besinleri kullanabilir, tarifinizin besin değerlerini artırabilirsiniz.

Çimlendirilmiş tohumlar ne tür besin değerleri içerir?

Çimlendirilmiş besinlerle, alacağınız besin değerlerini yükseltebilir, böylece öğününüzden daha fazla fayda sağlama imkanı bulabilirsiniz. Çünkü çimlendirilmiş besinler, protein, vitamin, antioksidan, değerleri bakımından daha zengindir. Ayrıca fitik asit ve lektin içermediği için hazımsızlık ve şişkinlik yapmaz; doyma hissini de artırır. Böylece daha fazla yemez, kapasitenizin dışına çıkmazsınız.

Çimlendirme nasıl yapılır?

Çimlendirme nedir diye yaptığınız aramalarda, karşınıza çimlendirme yapmanıza yardımcı olacak ürünler çıkabilir. Ancak çimlendirme için kesinlikle ürün kullanmanıza elbette gerek yok. Çimlendirme işlemini kolaylaştıracak çimlendirme (filizlendirme) kavanozlarından satın alabilir ya da tamamen evinizdeki eşyalarla çimlendirme işlemini yapabilirsiniz.

Çimlendirme için, çimlendirme işlemini yapacağınız baklagiller ürününden bir miktar alın. Yıkayıp, süzün. 1 gece içme suyunda bekletin. İçme suyuna 1 fiske kaya tuzu ekleyin. Sabah suyunu süzün ve ışık almayacak bir yerde hava almasını da sağlayarak 3 gün boyunca bekletin ve her gün sabah ve akşam klorundan arınmış çeşme suyunda yıkayın. Dilerseniz süzgeçle süzülmeye bırakabilir ve üzerine tülbent örterek bekletebilirsiniz. Böylece çok daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Artık filizlendirme meydana geldikten sonra, çimlendirilmiş besinleri bir tülbendin üzerinde iyice kurutup, buzdolabına alabilirsiniz. Bu şekilde 1 hafta boyunca filizlendirilmiş besinlerinizi tüketebilirsiniz. Dehidratörle kuruttuğunuz takdirde çimlendirilmiş besinlerinizi 1 ay boyunca muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca tüketim süresini artırmak için buzluğa da koyabilirsiniz.

Hangi tohumlar tüketilmek üzere çimlendirilebilir?

Yalnızca baklagiller değil, aynı zamanda tohumlar, kuru yemişler ve tahıllar da çimlendirilebilir ve bu şekilde tüketilebilir. Dilerseniz çimlendirme denemelerinizi bu besinlerle de sağlayabilir, değişik lezzetler ve tarifler deneyebilirsiniz.

Raw food nedir, çimlendirme nedir ve raw food beslenme sistemi hakkında daha pek çok bilgiyle birlikte, sağlıklı yaşama dair pek çok ipucuna Sianji Blog’dan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sianji Well-being Resort kişiye özel sağlık paketleriyle sizlere yepyeni bir sayfa vadediyor. Siz de Sianji Well-being Resort ile uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarını keşfetmek için acele edin. Doğanın mucizelerine tanık olmak için hiçbir zaman geç değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir